(Bu içerik SavunmaSanayiST.com’a aittir. Kaynak belirtilmeden kullanılması halinde hak talebinde bulunulacaktır.)

“Bir Jet uçağının taklalar atarak bir sağa bir sola uçması, arkasında renkli duman bırakması, kendi etrafında dönüşler yapması ne işe yarayabilir? Bu uçaklar gösteri yapmak yerine düşmanlarımıza karşı kullanılsa daha faydalı olmaz mı? Yakıt israfı değil mi?” gibi bir düşünce içinde olan vatandaşlar için bu ekiplerin görevlerini tüm detayıyla açıklamak istedim.

Öncelikle sırasıyla ekiplerimiz hakkında kısaca bir tanıtım yapalım:

1972 yılından 1992 yılına kadar, Hava Kuvvetleri Komutanlığında devamlı olarak faaliyet gösterecek nitelikte akrotim teşkil edilmemiştir. Akrobasi hareketleri eğitim uçuşları içinde icra edilmiştir. 1972 yılından 1992 yılına kadar geçen yirmi yıl süresince sadece akrotim niteliği taşıyan hava gösterileri yapılmamış, bunun yerine çeşitli törenlerde kısıtlı sayıda akrobasi hareketlerini içeren hava gösterileri düzenlenmiştir.

20 yıllık bir aradan sonra tekrar bir akrotim ekibi oluşturma kararı alan Türk Hava Kuvvetleri çalışmalarına başlamıştır. 3’üncü Ana Jet Üs 132’nci Silah Taktikler ve Standardize Filo Komutanlığı bünyesinde bir akrotim kurulması için 11 Eylül 1992 tarihinde onay alınmış, dörtlü NF-5 kolundan oluşacak şekilde bir akrotimin kurulması emri 7 Kasım 1992 tarihinde yayımlanmış ve 25 Aralık 1992 tarihinde dört NF-5 Uçağı ile eğitimlere başlanılmıştır.

Türk Yıldızları’ adı verilen akrotim, ilk gösterisini dört NF-5A/B Freedom Fighter Uçağı ile 18 Haziran 1993 tarihinde 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Akıncı/Ankara’da icra etmiştir. Bu gösterinin ardından ‘Filo’ statüsü kazanan Türk Yıldızları, ‘Dünyanın En Genç Süpersonik Akrotimi’ olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. Ağustos 1993’te 1’inci Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığında NF-5A/B Uçakları üzerinde tadilat ve boyama faaliyetleri başlatılmıştır. Yine bu süreçte beşli ve altılı kol uçuşu eğitimlerine başlanmıştır. Türk Yıldızları’na tahsis edilen 9 NF-5A ve 1 NF-5B Uçağı üzerindeki tadilat ve değişiklikler Temmuz 1994’te tamamlanmıştır.

Türk Yıldızları Akrotimi’nin Türk halkına tanıtımı, aynı zamanda ilk 6’lı gösterinin de gerçekleştirildiği 5 Ekim 1994 tarihinde 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı/Diyarbakır ve 29 Ekim 1994 Cumhuriyet Bayramı törenlerinde gerçekleşmiştir. Türk Yıldızları Akrotimi’nin ilk 7’li [yedi uçaklı] gösterisi ise Distant Thunder-95 Tatbikatının 20 Nisan 1995 tarihinde yerli ve yabancı konukların katılımı ile yapılan Seçkin Gözlemci Günü’nde 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı/Eskişehir’de gerçekleştirilmiştir. 2003 yılında gösteri etkinliğini artırmak amacıyla başlatılan sekiz uçaklı ilk gösteri 30 Mart 2004 tarihinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı/Konya’da yapılmıştır.

Halen envanterinde modernize edilmiş 10 adet NF-5A 2000 ve 6 adet NF-5 2000 Freedom Fighter Uçağı bulunan ve çağrı adı ‘Türk Yıldızları’ olan 134’ncü Akrotim Filo Komutanlığı, yurt içinde ve yurt dışında toplam 500’e yakın gösteri icra etmiştir.

2012 yılına kadar gösterilerini 8’li olarak icra eden Türk Yıldızları, 3 numara uçan Hv. Plt. Yzb. Ümit ÖZER’in 13 Mart 2o12 Salı günü eğitim uçuşu sırasında uçağının düşmesi üzerine şehit olmasının ardından uçuşlarını 6’lı ve 7’li olarak yapmaya başlamıştır. Halen 7 uçakla gösterilerine devam etmekte olan 134’üncü Akrotim Filo Komutanlığı halihazırda  bünyesindeki 8 pilot, 7 filo yer ekibi ve 38 bakım personeli ile gösterilerine devam etmektedir.

Türk Yıldızları’nın halihazırda Yüksek, Alçak ve Flat olmak üzere üç ayrı gösteri paketi bulunmakta. İki uçak arasındaki mesafenin 1 metreye kadar indiği hava gösterilerde pilotlar yer çekiminin 8 katına varan kuvvetlere maruz kalmaktadırlar. 350 km ile 1000 km arası süratlerde icra edilen hava gösterilerinde hareketler tamamen manuel olarak pilotların psikomotor yetenekleri denilen el, ayak koordinasyonu, göz kontrolü ve muhakemesi ile yapılmaktadır.

Solotürk ekibi ise Hv.K.K.lığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını başlattığı “Tek F-16 Uçağı ile Gösteri Uçuşu” programıdır. 14 Ocak 2010 tarihinde kurucu ekip olarak seçilen pilotlarla hayata geçmiştir. 18 Mayıs 2010 tarihinde Tek F-16 Gösteri Uçuşu için ilk eğitim sortisini gerçekleştirilmiş ve 20 Ağustos 2010 tarihinde ilk gösteri pilotu gösteri uçuşları için eğitimini tamamlamıştır. Eğitimler diğer iki gösteri pilotunun arka kokpitte gözlemci olarak uçması ile icra edilmiştir. 2010-2011 Uçuş eğitim yılı başlangıcı olan 01 Eylül 2010 tarihinde 4. Ana Jet Üs K.lığı’nda ilk gösteri uçuşu arz edilmiştir.

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir. Gösteri uçuşları tek kişilik F-16C Blok-30TM uçağı ile icra edilmektedir. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16 lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. SOLOTÜRK pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlıklarını sürdürmektedirler.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinin göndermiş olduğu yaklaşık 300 adet isim önerisi arasından “SOLOTÜRK” ismi seçilmiştir.

SOLOTÜRK; 3’üncü Ana Jet Üs 132’nci Filo K.lığı/Konya’da 2 pilot ve 2 destek personeli ile Uçak Bakım Komutanlığından seçilen 9 kişilik uçak bakım ekibiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Her iki ekibimizde dünya sahnesinde en ön sıralarda yer almaktadır. Dünyada havacılık meraklısı hemen hemen herkes tarafından tanınmakta ve sevilmektedirler. Hamasetten gayet uzak, çok açık yüreklilikle bir yorumda bulunursak dünyanın en iyi akrotimine ve en iyi solo F-16 gösteri ekibine sahibiz diyebiliriz.

Şimdi ekiplerimizin kendileri yaptıkları işi resmi olarak nasıl açıklıyor ona bakalım:

  • Türk Silahlı Kuvvetleri’nin disiplin ve görev etkinliğinin anlatılmasına katkıda bulunmak.
  • Halkımızın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan güven duygusunu pekiştirmek.
  • Türkiye Cumhuriyeti’ni yurt dışında temsil etmek.
  • Gençlerimizin Havacılığa olan ilgisini ve sevgisini artırmak.

Aslında bakıldığı zaman yalnızca 4 madde de bile çok detaylı bir açıklama bulmak mümkün ancak ben yine de bu ekiplerimizin icra etmiş olduğu görevleri daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Maddeler üzerinden gidelim:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin disiplin ve görev etkinliğinin anlatılmasına katkıda bulunmak.” Ne demek?

Türk Silahlı Kuvvetleri Harp Okullarından başlamak kaydıyla personeline daima çok yüksek standartlarda bir eğitim vermektedir. “Eğitimde merhamet Vatan’a ihanettir!” şuuru ile bu eğitim programları hazırlanmaktadır. Bu eğitim sayesinde Silahlı Kuvvetler her daim savaşa hazır, etkin, caydırıcı ve saygın bir konumdadır. İşte bu eğitim seviyesinin herkesçe bilinmesi açısından, ekip işbirliğinin, toplu hareket edebilmenin ne derece ileri bir seviyede olduğunu göstermek amacıyla Türk Yıldızları, bir F-16 uçağıyla neler yapılabileceğini, pilotlarımızın kokpitine oturdukları uçakları ne derece etkili kullanabileceklerini göstermek amacıyla da SOLOTÜRK ekibi çeşitli organizasyonlarda gösteri uçuşları gerçekleştirmektedir.

“Halkımızın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan güven duygusunu pekiştirmek.”

Yukarıda da bahsetmiş olduğum yüksek standartlarda ki disiplin ve görev etkinliğini anlatmak; Pilotlarımızın kabiliyetlerini, Hava Kuvvetlerimizin becerilerini ve Silahlı Kuvvetleri’mizin kudretini sergilemek; Kısaca Türk Askerinin nelere muktedir olduğunu vatandaşlarımıza estetik bir şekilde sunmak için gösteri uçuşları gerçekleşmektedir. Bu sayede hem seyirlik bir gösteri ortaya ortaya çıkmış olur hem de o an o gösteriyi izleyen herkes asil Türk Milletinin bir ferdi olmanın bir kez daha farkına varır ve aidiyet duygularını iliklerine kadar hisseder. Ve belki de bu anlar aynı zamanda bir milletin kendisini en güvende hissettiği andır.

“Türkiye Cumhuriyeti’ni yurt dışında temsil etmek.”

Netice’de bu tür gösteriler yalnızca bizim ülkemizde yapılmamaktadır. Dünyanın çok farklı noktalarında çok farklı ülkeler tarafından da buna benzer gösteriler yapılmakta olup, özellikle “Airshow” denilen organizasyonlarda birçok ülkeden birçok katılımcı ekiple icra edilen gösterilerle ekipler birbirlerine aslında bir manada üstünlük sağlamaya çalışarak kendilerinin daha iyi olduklarını göstermeye gayret eder. İşte Türk Yıldızları ve Solotürk ekiplerinin yaptıkları iş bu organizasyonlarda kendilerini izleyen yabancı ulusların vatandaşlarına ve özellikle pilotlarına Türk pilotlarının eğitim seviyelerini ve uçuşa yönelik becerilerini göstererek bir psikolojik savaş vermektir. Tabir-i caizse yabancı uyruklu izleyiciler ve pilotların kafasına “Gösteri için bunu yapanlar savaş anında neler neler yaparlar” düşüncesini yerleştirmektir.

Not: Hem Türk Yıldızları hem de Solotürk ekibi katıldıkları organizasyonlarda daima “Prime Time” denilen en özel zamanda uçarlar. En uzun sahne alma süresi hakkı da ekiplerimize tanınır. Bu bile ekiplerimizin bu alanda ne kadar saygı gördüğüne bir örnektir. Bununla beraber ödüllü olan gösterilerde genel olarak ekiplerimiz kimseye ödülleri kaptırmamaktadır.

“Gençlerimizin Havacılığa olan ilgisini ve sevgisini artırmak.”

Geldik en önemli maddeye. Geleceğimiz olan gençlerimizin aklına Vatan ve Millet şuurunu kazımak için bundan daha iyi bir yöntem bulamazsınız. İşte Türk Yıldızları’nın ve Solotürk’ün yaptığı en büyük iş, hayranlık uyandıran koreografilerle genç kardeşlerimizi havacılığa özendirerek ve hatta onlara bir ideal kazandırarak yarınlarımızın pilotlarının, makinistlerinin, mühendislerinin ve teknisyenlerinin yetişmesine katkıda bulunmaktır. Mühendislik ve estetik harikası bir makinenin çok yüksek süratlerle ve çok yüksek bir ses ile taklalar atarak önümüzden geçmesi yaşı kemale ermiş bir vatandaşın pek ilgisini çekmese de orada onunla beraber bu gösteriyi izleyen yaşı küçük bir kardeşimizin kaderini, o kardeşimize bağlı olarak belki gelecekte ülkemizin kaderini değiştirebilir. Bu bağlamda eğer resme geniş çerçeveden bakılacak olursa anlaşılacaktır ki “10 tane fazla uçağın atacağı 20 tane fazla bombayla savaş kazanılmaz ancak o uçakların Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kazandırdığı binlerce askerle, Türkiye Cumhuriyeti’ne kazandırdığı binlerce mühendisle savaş kazanılır.”

İşte Türk Yıldızlarının ve Solotürk’ün icra ettiği görev budur. Yani bazılarınca dillendirilen “Yakıt israfı yapılıyor, paralar çöpe gidiyor, bu kadar iyilerse gitsinler terörist bombalasınlar” gibi düşünceler tamamen saçmalıktır. Bu gösteriler yukarıda da değindiğimiz gibi aslında birer güç gösterisidir. Yurt dışında da oldukça ciddiye alınan bir olaydır. 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız darbe girişimi hadisesinden sonra bile, oluşan pilot açığına rağmen bu gösteri ekipleri dağıtılmamış, bilakis görevlerine son sürat devam etmeleri talimatı verilmiştir. Bu bile bu işin aslında ne kadar ciddi, önemli ve değerli bir iş olduğunun bir başka kanıtıdır.

SavunmaSanayiST ekibi olarak gururumuz Türk Yıldızları ve Solotürk ekiplerine üstün başarılar ve emniyetli uçuşlar dileriz.


Yazar: Abdullah Bekci     Kaynak: SavunmaSanayiST.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here