ALPAGU BLOK-II, STM firması tarafından geliştirilen “Otonom Sabit Kanatlı Vurucu İHA” sistemidir. Sistem; “sabit kanatlı vurucu İHA (VİHA)”, “lançer” ve “yer kontrol istasyonu (YKİ)” bileşenlerinden oluşmaktadır. Asimetrik veya konvansiyonel harp içinde, tek er tarafından taşınabilen ve ateşlenebilen İHA, platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit ve hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir.

ALPAGU BLOK II tek lançer ile kullanımına ilave olarak, çoklu lançer versiyonunda temel seviye sürü zekası marfetiyle taktik operasyonel sahada koordineli harekat imkanı da sunmaktadır. Ayrıca sistem, kara araçlarına ek olarak deniz ve hava platformları tarafından da kullanılabilir yapıdadır.

STM tarafından geliştirilen ALPAGU’nun ağırlığı, “İnsansız Hava Araçlarından atılan Sürü VURUCU İHA” konsepti üzerine 1.9 kilograma indirilmiştir. Bu esnada herhangi bir performanstan veyahut harp başlığı ağırlığından ödün verilmemiştir. Bu kapsamda Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı tarafından ALPAGU’ların atıldığı bir animasyon yayımlanmıştır.

Kabiliyetler

-Gündüz ve gece etkin operasyon
-Otonom hasas vuruş
-Hareketli hedeflere yönelim
-Yüksek performans seyrüsefer ve kontrol algoritmaları
-Tek er tarafından kullanılabilme
-Acil görev modları
-Gelişmiş ve elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme
-Özgün milli gömülü donanım ve yazılım
-Gömülü ve gerçek zamanlı nesne tespit, teşhis, takip ve sınıflandırma

Teknik Özellikler

Menzil:                                  10km
Görev Süresi:                         20dk
Görev İrtifası:                         3500m (ASL)
Sıcaklık:                                 -15/+55 santigrat derece
Mühimmat Kapasitesi:             1.9kg


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here