T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinden kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkân ve kabiliyetler ile geliştirilecek “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (ATAK-2)” projesine başlanmıştır. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde başlatılan proje kapsamında geliştirilecek platform; GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında da geliştirilen alt sistemlerinde de kullanılacak olması beraberinde arttırılacak faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyetiyle yüksek performansa sahip olacaktır.

Mürettebat: 2
Servis Tavanı: 20.000ft
Azami Hız: 172 kts
HOGE Kabiliyeti: 6000ft, 35°C @MTOW
Operasyon Zarfı: -40° / +50°C Sıcaklık ve Buzlanma Koşulunda
Operasyon Kaabilyeti: Gece / Gündüz
Zırh: 12.7mm’lik Mühimmata Dayanıklı Zırhlı Kokpit
Mühimmat Kapasitesi: 1200kg (Lançerler Hariç)
Silah Sistemleri: ·         30mm’lik Otomatik Top

·         2.75’’ Güdümsüz Roket

·         2.75’’ Güdümlü Füze

·         Anti-Tank Füzesi

·         Hava-Hava Füzesi

Silah İstasyonları: 6 adet Kanat İstasyonu
Temel Ekipmanlar: ·         4 Eksenli Otopilot

·         Modüler Aviyonik Mimari

·         Hedef Tespit Radarı

·         Hedef Tespit Sistemi

·         Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi

ATAK-2’nin gövde altı ekipmanları arasında, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Milimetrik Dalga Radarı (Bkz: MİLDAR) ve IR/IIR Güdümlü Füzeleri etkisiz hale getirmeye yarayan DIRCM sistemleri görülmekte.

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği, opsiyonel olarak seyrüsefer desteği sağlayan ve düşük algılanma özelliği bulunan MİLDAR Atış Kontrol Radarı, milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemidir. Meteksan Savunma tarafından geliştirilen sistem, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. MİLDAR, Taarruz Helikopterleri üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler (UMTAS vb.) için silah angajmanı da yapabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here