Hindistan Hava Kuvvetlerinde yer alan Rus yapımı Su-30 savaş uçağı

Rusya Federasyonu Askeri Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitry Shugayev tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, Hindistan’ın Rusya Federasyonu’na toplamda 14.5 milyar dolarlık silah ve askeri teçhizat siparişi verdiği belirtildi.

Shugayev, geçen yıl Hindistan’ın ABD tarafından baskı altında olmasına rağmen S-400 sistemleri ve Proje 11356 sınıfı fırkateynler başta olmak üzere Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri için mühimmat tedarikiyle ilgili olarak büyük çaplı sözleşmeler imzaladığını hatırlattı.

Eylül 2018 tarihinde 5 sistem S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedariki için Rusya Federasyonu ile 5.43 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalayan Hindistan, anlaşma kapsamında ilk ödemeyi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmişti. Rusya Federasyonu tarafından Hindistan için üretilecek olan ilk S-400 sisteminin 2020 yılı sonunda, geriye kalan dört sistemin ise 2025 yılına kadar teslim edilmesi planlanmakta. Hindistan, Çin ve Türkiye’nin ardından S-400 Hava Savunma Füze Sistemi satın alan üçüncü ülke olmuştu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here