Geçtiğimiz yılın Eylül ayında ABD Donanmasına ait bir Lockheed Martin F-35B Lightning II jeti, Güney Carolina’da bulunan Beaufort Deniz Hava Üssü yakınlarında düşmüş ve söz konusu uçağın pilotu fırlatma koltuğunu kullanarak kazadan sağ olarak kurtulmuştu.

ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi, uçağın düşüş sebebini içeren bir rapor paylaştı. Söz konusu rapora göre F-35B, arızalı yakıt borusu sebebiyle düştü. United Technologies (UTC) kuruluş olan Pratt & Whitney şirketi tarafından üretilen yakıt borusu, üretim hatası sebebiyle uçuş esnasında koptu. Bunun sonucunda motor yakıtsız kaldığı için itki gücü aniden kritik seviyelere kadar düştü ve pilot, uçağın kontrolünü kaybederek fırlatma koltuğu ile uçağı terk etmek zorunda kaldı.

Yetkililer, şu ana kadar üretilen 100’den fazla F-35B jetinde de aynı yakıt borusunun kullanıldığını ve bu boruların en kısa sürede yenileriyle değiştirileceğini açıkladı. Ayrıca, diğer F-35 konfigürasyonlarındaki yakıt borularının da kontrol edileceği paylaşılan bilgiler arasında yer aldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here