Terör operasyonları, asimetrik harp, HEAT (High Explosive Anti-Tank) başlık taşıyan roket ve füzelere karşı önemli eksiklere sahip olan Leopard 2A4 tankları, modernize edilmeleriyle birlikte artık büyük oranda bu tehditlere karşı tank mürettebatımızı, vatan evlatlarımızı koruyabilecek.

Tarihsel sürece baktığımızda Leopard 2A4 tanklarına yönelik modernizasyon çözümü, ilk olarak ASELSAN tarafından geliştirilen Leopard 2NG projesi ortaya çıkmıştı. Leopard 2NG projesi, mevcut Leopard 2A4 tanklarını, korunma ve elektronik kabiliyetler olarak 2A7 seviyesine çıkarmak için planlanmış ve tasarlanmış fakat maliyet probleminden dolayı tek bir prototip üzerinde kalmış, Leopard 2NG projesine aktarılacak para ile de üretim hakları bize ait olan, milli imkanlarla geliştirilen ALTAY tankının üretilmesine karar verilmişti.  Suriye’de gerçekleştirdiğimiz Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarının ardından, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde mevcut M-60T, M60A3 ve Leopard 2A4 tanklarındaki eksiklikler, tekrardan gün yüzünde çıktığı için acil olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin talebi ile tanklarımız bir bir yenilenmeye başladı. FIRAT-M60T projesiyle birlikte büyük oranda modernize edilen M-60T tanklarının ardından sıra, Leopard 2A4 tanklarına geldi.

Modernizasyon çalışmaları devam eden Leopard 2A4 tankına ilişkin görüntüleri, dün yayımladığımız haberimizde paylaşmıştık. Bu yazımızda ise bu görüntüler üzerinden, modernizasyonu değerlendireceğiz.

Yapılan Eklemeler

Leopard 2A4 modernizasyon projesi kapsamında şu ana kadar yapılan eklemeleri tek başlıkta toplayacak olursak; tepkisel reaktif zırh eklemesi(ERA), yüksek balistik mukavemete sahip kafes zırh eklemesi, ön taret yanak bölümüne boşluklu modüler add-on zırh takviyesi gözümüze çarpamkta.

Tepkisel reaktif zırha bakacak olursak, yan taret dahil olmak üzere tankın ön kule yanak bölümüne oranla çok daha zayıf olan yan kule, arka gövde üst bölümü (kule 90 derecelik tam sağa veya tam sola dönüş yaptığında oldukça zayıf olan bu bölüm açığa çıkarak hedef haline gelmektedir.), ön gövde ERA’lar ile kaplanarak tandem başlıklı olmayan tüm ATGM’lere karşı %100 korunma sağlanmıştır. Tandem başlıklara karşı ise isabet aldığı anda genişleyerek büyük bir korunma sağlayabilen ERA’lar ile büyük oranda korunma gerçekleştirilmiştir. Özellikle Suriye’de kaydedilen isabetlerin büyük bir çoğunluğunun yan tarete isabet ettiğini düşünürsek ne kadar isabetli bir adım olduğunu görebiliriz.

Ön kule yanak bölümü modüler zırh eklemesine değinecek olursak, Leopard 2NG projesinde olduğu gibi boşluklu zırh eklemesi yapılmıştır. Leopard 2NG’ye oranla daha açılı daha keskin hatlı bir tasarıma sahip. Boşluklu zırh eklemesinin ne olduğunu ve önemini anlatacak olursak; boşluklu zırhların temel amacı, HEAT mühimmatlara karşı bir nevi tepkisel reaktif zırh etkisi yapmaktır. İsabet eden mühimmatı ilk olarak ince bir plaka ile karşılayarak aktive edip, büyük bir boşlukla mühimmatı karşılayarak mühimmatın delme mekaniğinin zırha ulaşmadan tamamen bozulmasına ya da büyük oranda delme yetisini kaybetmesine sebep olup tankı korumaktadır. Boşluklu zırhlarda, ön ve arka kısımda 2 adet kompozit veya çelik zırh plakası ve ortada boşluk bulunur. Boşluklu zırhın kalitesini bu 2 plakanın içeriği belirlemektedir. Seramik ve plastik bileşenli kompozit plakalardan oluşan boşluklu zırhın sağlayabileceği korunma, çelik plakaların sağlayabileceğine oranla çok çok fazladır. Boşluklu zırh içeriği hakkında herhangi bir açıklama yapılmasa da kompozit içerikli olduğuna inanıyor ve açıklanmasını doğru bulmuyoruz.

Yüksek balistik mukavemete sahip kafes zırh da aynı tepkisel reaktif zırh ve boşluklu zırh eklemesi gibi temel olarak tandem başlığa sahip olmayan mühimmatlara karşı tank mürettebatını tehdit etmeyen fakat isabet durumunda tankı savaş dışı bırakabilecek, büyük oranda becerilerini yitirebilecek bölgelere karşı korunma sağlamak için eklenmektedir. Özel olarak hazırlanan kafes zırhlar, RPG-7 gibi tek başlıklı, her evin balkonundan atılabilen, tankların zayıf bölgelerini büyük oranda tehdit eden mühimmatlara karşı %100 korunma sağlamaktadır. Arka etek zırh, arka gövde ve yan arka ve arka kule bölgelerine yerleştirilecektir.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde şimdilik tamamen korunma üzerine çalışmalar yapıldığı gözükse de Aselsan tarafından termal görüş, lazer ikaz uyarı sistemi, yeni optik nişangahlar gibi elektronik geliştirmelerinde yapılması beklenmektedir. Elektronik gelişmelerin yanında SARP UKSS ve PULAT aktif koruma sisteminin de eklenmesi beklenmektedir.

Şimdiye kadar gerçekleştirilenlere bakıldığında, tankı fazla ağırlaştırmadan, reaktif korunması yüksek, asimetrik harp koşullarında M60-T tanklarından bile daha üstün, NG projesine kıyasla çok daha ucuz, aktif korunma sistemlerine sahip, yeni yüksek elektronik becerileri ile Yunan Leopard 2A4’lerine oranla da çok daha iyi duruma geldiğini söylemekten gurur duyuyoruz.

Bu tarz modernizasyonlarda yapılan boşluklu zırh eklemesi, reaktif zırh eklemesi, UKSS ve aktif koruma sistemi eklemesi tanka önemli bir ağırlık kazandırmaktadır. Tankın 1500 beygirlik içten yanmalı bir motor tarafından hareket ettirildiği düşünüldüğünde gerçekleşecek olan ağırlaşma konusunda oldukça titiz çalışılmış.

Özetlemek gerekirse henüz sadece pasif korunma konusunda değişikliklere uğramış yeni Leopard 2A4’lerimi görmek bizi heyecanlandırdı. Leopard 2NG’ye oranla biraz daha düşük pasif korunma seviyesine sahip olsa da reaktif zırhları, kafes zırhlar ve sahip olması kuvvetle muhtemel (ki kesinlikle olması gerektiğini düşünüyor ve bekliyoruz) aktif koruma sistemi ile Suriye’de, Irak’ta, terör operasyonlarında, asimetrik harpte ve anti-tank füzelerine karşı en güvenilir, dayanıklı tankımız olacağının sinyallerini almış bulunmaktayız. Modernizasyon başladığında sahip olunan çekincelerin büyük oranda giderildiğini içtenlikle söyleyebiliriz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here