Milli Muharip Uçak projesi kapsamında başlatılan TF-X projesi kapsamında son zamanlarda alınan kararlar doğrultusunda uçak gövdesinde ve motorlarında bazı değişikliklerin olacağı açıklandı.

Bu değişiklikler kapsamında 20.000 lbf itki üretmesi beklenen motorlar yerine 25.000 lbf itki kuvveti üreten motorların kullanılması kararlaştırıldı. Bu şekilde toplam 10.000 lbf fazladan itki kuvveti TF-X’i uçuracak.

Kanat açıklığı daha önceden 12 metre olarak belirlenen TF-X’in yeni kanat açıklığı ise 14 metre olarak güncellendi. Buna bağlı olarak da kanat alanının 60 metrekareden 70 metrekareye çıkacağı açıklandı.

En başlarda üzerinde olumsuz düşünülen harekat yarıçapı ise daha sonraları 600 deniz mili (yaklaşık 1100 km) olarak güncellenmiş olmasına karşın yapılan son açıklamalarda 500 (yaklaşık 900 km) deniz miline düşmüş vaziyette.

Uçağın faydalı yük kapasitesinde ise herhangi bir değişiklik bulunmamakta.

Bu tür değişimler ve güncellemeler projenin ilerleyen safhalarında da vuku bulacaktır. SavunmaSanayiST ekibi olarak harekat yarıçapı haricinde genel anlamda değişikliklerden olumlu anlamda bahsedebiliriz. Özellikle motor gücünün artırılması oldukça olumlu bir gelişme olarak göze çarpmakla birlikte kanat alanın artıyor olması da ilerleyen zamanlarda faydalı yük konusunda gelişmelerin yaşanacağı konusunda bize fikir verebilir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

9 YORUMLAR

  1. Tf-x yapılan yenilikler iyi olsa da menzil olarak çok düşük. Bir kerre 2500 km olması şart. Gibi gözükmektedir. Bu uçaklar 5. Nesil olacaksa imalatına kadar 6.nesilide düşünülmesi gerekmektedir. Türk’ün buna gücü Yeter. Son 17 yıldır Midilli lik, bağımsız zihin, tertemiz bir Ordu mureddebati yetişiyor.yarinlar bizim. Cunki nizamialem bizden sorulur. Saygılarımla selamlıyorum.

    • Bilim teknik faaliyetleri gazla yürümüyor canim. Türkün gücü ona buna yeter diye gaz vereceğine ucagin inis takımları icin şöyle bir dizayn fikrim var, motoru bu şekilde imal edebiliriz de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here