AKSUNGUR, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından ANKA projesinden elde edilen tecrübelerle geliştirilen Orta İrtifa – Uzun Hava Kalış (MALE) sınıfı, çift motorlu, yüksek faydalı yük kapasitesine sahip bir insansız hava aracı (İHA) sistemidir. AKSUNGUR Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İnsansız Hava Aracı, 20 Mart’ta ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir. Otomatik iniş ve kalkış özelliği kullanılarak yapılan ilk uçuş esnasında 4 saat 20 dakika hava kalan AKSUNGUR, 40.000ft irtifaya kadar görev yapabilecektir. Türk Motor Sanayii A.Ş (TEI) tarafından geliştirilen iki adet PD-170 milli turbodizel motoruna sahip olan AKSUNGUR, taarruz ve görüntü istihbaratının yanı sıra sinyal istihbaratı (SIGINT) görevini de yerine getirebilecektir. Sistemin, 2019 yılı sonu itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanmaktadır. 

Teknik Özellikleri

Görev İrtifası:

25.000ft / 40.000ft (Azami)

Uçuş Süresi:

24 saat

Faydalı Yük Kapasitesi:

750kg

Kontrol:

Uydudan Kontrol Yeteneği (SATCOM)

Motor:

2x TEI PD-170

Görev Profilleri:

  • Taarruz
  • Görüntü İstihbaratı (IMINT)
  • Sinyal İstihbaratı (SIGINT)

Mühimmat Tipleri:

·         L-UMTAS

·         MAM-L/C

·         MK-81/82

·         HGK

·         LGK

·         KGK

·         TEBER


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

2 YORUMLAR

  1. Abi neden saatteki hızını yazmazsınız saatteki hızda çarpan.Neden Çesna türü taksi uçaklar üretip firmaların ayakta kalması için çalışma yapmıyoruz….Tamam savunma sanayi m,teri ama ihracat yapamaz ve Savunma sanayide doyuma ulaşırsa ne yapacağız kapatacakmıyız firmaları bu sebeple Çesna tarzı taksi uçaklar üretip en azından iç pazaarı canlı tutmalıyız kendi kendimize yeteriz en azından

    • Çok doğru bir yakalşım. Benimde yıllardır neden yöresel hava yollarımız yok diye düşündüğüm bir konu. İzmir’den Afyon’a gitmek için neden Ankara’ya gideyim. Halbuki dolduğu zaman kalkan taksi uçak mantığı olsaydı negüzel olur. Hem ucuz, hemde hızlı. Hemde havacılığımıza müthiç ivme kazandırır. Uçak sanayimizdende gerçekten çok güzel ürünler çıkacağından eminim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here