Fotoğraf: Harpy

Türk Hava Kuvvetleri, 2002 yılında İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii şirketi IAI’den 80 milyon dolar değerinde 108 adet Harpy I Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi tedarik etmişti. Ardından, Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyacına binaen, İsrail’den Harpy II diye de tabir edilen 48 adetlik HAROP Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi tedarik projesi, 2007 yılında iptal edilmişti.

Harpy ve HAROP sistemleri, At-Unut (Fire-and-Forget) çalışma prensibine göre üretilmiş ve özellikle radar sistemleri gibi (Anti-Radyasyon) kritik öneme sahip hedefleri imha etmek üzere geliştirilmişti. Geçen süre zarfında Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki Harpy I sistemleri, raf ömürlerini doldurmaya başlamış hatta Nisan 2018 tarihinde, Konya’da test amaçlı atılan iki Harpy sisteminden bir tanesi, atış sahasına 30 km kala arızalanarak tarlaya düşmüştü. Harpy sistemlerinin raf ömürlerinin dolması ve İsrail ile kötü olan olan ilişkiler düşünülerek, 2015 yılında “KARGI” adında bir proje imzalandı. KARGI Projesi kapsamında Harpy muadili bir Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli imkanlarla ASELSAN, TAI ile TEI tarafından geliştirilecek ve Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilecekti. Proje çok uzun süre gizliliğini korudu.

Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Savunma Sanayii Zirvesi esnasında bir sunum gerçekleştiren TEI Genel Müdürü Sayın Mahmut F. AKŞİT, 2014-2018 tarihleri arasında, TEI tarafından geliştirilen motorların bulunduğu bir görsel paylaştı. Görselde en son sırada yer alan PG-50 isimli pistonlu motor dikkat çekiyordu. Çünkü sayın AKŞİT, bu motorun gizli bir proje için geliştirildiğini, o yüzden hakkında fazla bilgi vermeyeceğini bildirmişti.

Geçtiğimiz gün Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi AKAR, TEI tesislerine bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret esnasında PG-50 motorunun, KARGI projesinde kullanılacağı da öğrenilmiş oldu. Bütün bu gelişmeler ışığında, KARGI projesi kapsamında geliştirilen ve Harpy sistemlerinin yerini alacak olan Milli Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sisteminin, 2019 yılı içerisinde görücüye çıkacağını tahmin ediyoruz.


SavunmaSanayiST.com’un özel haberidir. Kaynak belirtilerek paylaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here