Hava Savunma Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (EHTES), savaş pilotlarının gerçeğe en yakın şekilde “Hava Savunma Elektronik Harp” eğitimi alması, savaş uçaklarının ve Türk Savunma Sanayii tarafından geliştirilen sistemlerin (KORAL, SPEWS-II vb.)  yine gerçek tehdit ortamındaki şartlara en yakın şekilde test edilmesi amacıyla HAVELSAN tarafından milli imkanlarla tasarlanmıştır. Sistem, 1999 yılından itibaren “Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (EHTES)” adıyla Konya’da, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına hizmet etmektedir.

EHTES’in Yetenekleri;

● Enstrümante ve entegre edilmiş gerçek tehdit radar sistemleri ile eğitim

● İşletme ve idame kolaylığı sağlayan tehdit emiter simülatörleri

● Sistemdeki tüm unsurlar için veri toplama, kayıt, 3 boyutlu gösterim

● Tehdit sistemleri için yüksek sadakat seviyesinde mermi ve füze simülasyonları

● Görev sonrası rapor ve analiz

● Tümüyle modüler ve taşınabilir yapı

EHTES’te bulunan “ZSU-23 Shilka” Hava Savunma Top Sistemi

EHTES’te, çeşitli yollarla temin edilen, çoğunluğu Rus menşei; HAWK, Skyguard Sparrow, S-300 PMU (NATO Kodu: SA-10C Grumble), 9K330 Tor-M (NATO Kodu: SA-15 Gauntlet), 9K37 Buk-M (NATO Kodu: SA-11 Gadfly), 9K22 Tunguska (NATO Kodu: SA-19 Grisom), 9K33 Osa (NATO Kodu: SA-8 Gecko), 2K12 Kub (NATO Kodu: SA-6 Gainful), S-125 Pachora (NATO Kodu: SA-3 Goa), ZSU 23-4 Shilka (NATO Kodu: Gun Dish) vb. hava savunma sistemleriyle “Krasukha 4” gibi elektronik harp sistemleri veya bu sistemlere ait radar, radar alt sistemleri ve simülatörleri mevcut.

3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığından kalkış yapan savaş pilotlarımız, Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahasına (EHTES) intikal ediyorlar. Burada, yukarıda isimlerinden bahsettiğim ve bahsetmediğim birçok sistem üzerinde; entegre, tam enstrümante ve gerçeğe yakın tehdit ortamı içerisinde eğitim görüyorlar. Bunun yanında savaş uçaklarımızda bulunan Elektronik Harp ve Elektronik Harp Kendini Koruma sistemlerinin de testleri de burada icra ediliyor.

Yine Türk Savunma Sanayii tarafından geliştirilen çeşitli sistemlerin testleri de Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahasında (EHTES) yapılıyor. Örneğin 26 Şubat 2016 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen, ASELSAN tarafından geliştirilen KORAL Elektronik Harp / Destek Sisteminin (KARA SOJ) testleri de EHTES’de icra edildi. EHTES’te, Suriye’de kullanımda olan S-300 PMU, Tor-M, Buk-M gibi sistemleri tehdit kütüphanesine ekleyen KORAL Sistemi, bu sayede envantere girdikten çok kısa bir süre sonra Suriye’ye sıfır noktada aktif göreve başladı. Yani bu örnekten de anlayabileceğimiz üzere EHTES sayesinde, pilotlarımız bu tehditlerle ilk olarak savaş ortamında, hazırlıksız karşılaşmak yerine EHTES’de eğitim alarak konuya hakim bir şekilde karşılaşıyor. Yine Elektronik Harp Sistemlerimiz, muharebe ortamına bu tür tehditler kütüphanesine ekli iken sevk ediliyor. Bu, sizlerin de kabul edeceğiniz üzere Türk Hava Kuvvetleri için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

İlk olarak Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (EHTES), Pakistan ve Güney Kore’ye de başarıyla ihraç edilmiştir.


Yazı: Anıl ŞAHİN          Kaynak: SavunmaSanayiST.com


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here