ATMACA Gemisavar Füze Sistemi, Türk Deniz Kuvvetlerinin gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacının milli olarak karşılanması amacıyla, Roketsan ana yükleniciliğinde, ASELSAN ve ArMerKom alt yükleniciliğinde geliştirilmiştir.

Projenin Gelişimi

2009 yılında başlatılan proje kapsamında, halihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılan Harpoon Gemisavar Füzesi (ABD) muadili bir sistemin milli imkanlarla geliştirilmesi planlanıyordu. Geliştirilecek olan sistem, bünyesinde birçok ilki barındıracaktı. ATMACA, Türkiye’nin ilk deniz füzesi olacak ve MİLGEM projesi kapsamında milli imkanlarla üretilen savaş gemilerinde kullanılacaktı.

ATMACA’nın ASELSAN üretimi RF Arayıcı Başlığı

ATMACA, 9 sene süren zorlu gelişim ve test faaliyetlerinin ardından Kasım 2018 tarihinde gün yüzünde çıktı. ATMACA Seyir Füzesinin Seri Üretim Anlaşması, 02 Kasım 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ROKETSAN arasında düzenlenen törenle imzalandı. Proje başlangıcında 140km menzilli Harpoon Gemisavar Füzesi muadili olması beklenen ATMACA, 200km+ menzili ile Harpoon’dan daha yüksek bir menzile sahip oldu.

Seri üretim anlaşması imzalanan ATMACA Füzesi, Türkiye’nin yerli imkanlarla ürettiği ve 2021 yılından envantere girecek olan İ Sınıfı Fırkateynlerde kullanıma alınacak. Ayrıca ATMACA, Meteksan Savunma’nın KEMENT projesi ile Ağ Merkezli Harp Yeteneğini bünyesinde barındıracak ve bu sayede uzaktan hedef güncellemesi, diğer platformlara kontrol devri vb. özelliklere sahip olabilecek.

Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca seri üretime geçiyor
Teknik Özellikler

Çapı: 350mm
Kanat Açıklığı: 1.4m
Uzunluğu: 6m
Ağırlığı: 800kg
Harp Başlığı: 200kg sınıfı
Motoru: TR-40 (ileride yerli KTJ-3200)
Menzil: 200km+
Güdüm Sistemi: INS/GPS + RA + DL
Arayıcı Başlık: RF Arayıcı Başlık
Sürat: 0.8/0.85 Mach

(Teknik Özellikler: S&H Dergisi)


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here