Savunma Sanayi Başkanı İsmail DEMİR, Kanal 7 canlı yayınında Türkiye’nin F-35 savaş uçakları projesiyle ilgili soruları cevapladı.

DEMİR; “Türkiye uçaklar için gerekli ödemeleri yaptı ve yapmaya devam ediyor. Muhataplarımızda uçakların tesliminde bir sorun çıkarmadı. Proje takvimi aynen devam ediyor. Harici politik konuların bizim için hiçbir değeri yok” dedi. Ayrıca ABD’nin, Türkiye’nin teslim alacağı S-400 sistemlerinin F-35 için tehlike arz edecek yönündeki açıklamalarına ise ” S-400 konusundaki çekince yersiz. Norveç’te de F-35 var, İsrail’de de F-35 var ve S-400’ün ve diğer Rus sistemlerinin bulunduğu bölgelerde uçuruyorlar.” şeklinde yanıt verdi.

Bunun yanında projede Türk şirketlerinin üretim payına dikkat çeken Demir: “Türkiye kritik sistemlerde üretim katkısı sağlıyor. Türkiye’nin bu katkısı olmazsa ABD ve başka ülkeler bunları üretebilir, biz olmasak proje biter diye bir şey yok. Ancak proje takvimi gecikmeye uğrar, uçağın birim maliyeti artar. Birde tabi 9 ülkenin imzalamış olduğu bir anlaşmayı göz göre göre ihlal etmek olur. Türkiye’nin ortaklıktan çıkarılması gibi bir durum yok. Bu ortak bir kararla alınabilir ve böyle bir durumda söz konusu değil” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here