BORA Balistik Füze Sistemi, Savunma Sanayi Başkanlığı ile Roketsan arasında 23.11.2009 tarihinde imzalanan “B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi” adlı sözleşmeye bianen, K.K.K.lığının ihtiyacı olan uzun menzilli karadan karaya füze sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilmiştir.


İlk olarak 2017 yılında gerçekleşitirilen IDEF-2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında tanıtılan BORA’nın envantere giriş tarihi net olarak bilinmesede 2014 yılını işaret eden birtakım bilgiler mevcut. Buna ek olarak 2017 yılında 50+ adet BORA BF’nin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildiği bilgisi resmi kaynaklardan doğrulanmıştır.

Yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü oluşturmak amacıyla geliştirilen BORA Füzesi; 280km+ menzile, KKS ve ANS’den oluşan güdüm sistemine ve 470kg’lik parça tesirli harp başlığına sahiptir. 610mm çapındaki füze, toplamda 2.500kg ağırlığa sahiptir. 280km+ menziliye şuanda Türkiye’nin bilinen en uzun menzilli Balistik Füze sistemidir.

Teknik Özellikler

Çap 610 mm
Ağırlık 2.500 kg
Güdüm Küresel Konumlama Sistemi (KKS) Destekli Ataletsel
Navigasyon Sistemi (ANS)
Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi Kompozit Katı Yakıt
Harp Başlığı Tipi Tahrip, Parça Tesirli
Harp Başlığı Ağırlığı 470 kg
Tapa Tipi Yaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)
Yukarıdaki haritada BORA Füzesinin, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden fırlatıldığı taktirde ulaşabileceği angajman menzilleri

Kaynak: SavunmaSanayiST.com


3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here