Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi’nin sözleşmesi, SSB ile FNSS arasında, 7 Mart 2018 tarihinde Ankara’da imzalandı. SSB ile FNSS arasında imzalanan sözleşme kapsamında araçlar, yurt içi geliştirme modeli doğrultusunda, FNSS tarafından geliştirilerek üretilecek.

zırhlı amfibi hücum aracı ile ilgili görsel sonucu
FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek. Zırhlı Amfibi Hücum Araçlarının teknik özellikleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tanımlanan harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlendi. FNSS Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) muadillerine göre araç içerisinde daha fazla personel taşıyabilecek, daha yüksek balistik ve mayın korumasına sahip olacak.

LHD gemilerinin vazgeçilmezi olan ZAHA’lar amfibik çıkartmalarda taşıdığı askerleri yüksek süratle ve güvenli bir şekilde karaya çıkarabilirken aynı zamanda karada da ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı) ve ZMA (Zırhlı Muharabe Aracı) olarak görev yapabilmekte ve piyadeye yakın koruma ve ateş gücü sağlayabilmektedir.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir. ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir.

ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

1 YORUM

  1. Bir tane tanksavar füzesi yada rpg roketi 13 asker zaha da nakavt. Keşke bizde israil in merkava gövdesinden yaptığı gibi altay gövdesinden yada tulparın kalın zırhlısından zaha yapsaydık. Yoksa bu şekilde normandiya gibi direnişli bir çıkarmada çok zaiyat verdirir bu araç. Ha kıyı savunması yoksa veya sadece piyade silahı tehdidi varda tamam. Ama akkor veya akkor pulat olmadan kesinlikle kullanılmamalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here