TCG ANADOLU'da kullanılacak olan FNSS Zırhlı Amfibi Hücum Aracaı (ZAHA)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi’nin sözleşmesi, SSB ile FNSS arasında, 7 Mart 2018 tarihinde Ankara’da imzalandı. SSB ile FNSS arasında imzalanan sözleşme kapsamında araçlar, yurt içi geliştirme modeli doğrultusunda, FNSS tarafından geliştirilerek üretilecek.

zırhlı amfibi hücum aracı ile ilgili görsel sonucu
FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek. Zırhlı Amfibi Hücum Araçlarının teknik özellikleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tanımlanan harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlendi. FNSS Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) muadillerine göre araç içerisinde daha fazla personel taşıyabilecek, daha yüksek balistik ve mayın korumasına sahip olacak.

zırhlı amfibi hücum aracı ile ilgili görsel sonucu
LHD gemilerinin vazgeçilmezi olan ZAHA’lar amfibik çıkartmalarda taşıdığı askerleri yüksek süratle ve güvenli bir şekilde karaya çıkarabilirken aynı zamanda karada da ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı) ve ZMA (Zırhlı Muharabe Aracı) olarak görev yapabilmekte ve piyadeye yakın koruma ve ateş gücü sağlayabilmektedir.

ZAHA’lar %40 yan eğim, %60 dik eğimde sorunsuz şekilde hareket edebilirken aynı zaman 2 metrelik hendekleri de rahatlıkla geçebilmektedir. 12.7 mm’lik makineli tüfek ve 40 mm’lik bombaatar ise ateş gücünü oluşturmaktadır.


Yazar: Yusuf METİN            Kaynak: SavunmaSanayiST.com – FNSS

1 YORUM

  1. Bir tane tanksavar füzesi yada rpg roketi 13 asker zaha da nakavt. Keşke bizde israil in merkava gövdesinden yaptığı gibi altay gövdesinden yada tulparın kalın zırhlısından zaha yapsaydık. Yoksa bu şekilde normandiya gibi direnişli bir çıkarmada çok zaiyat verdirir bu araç. Ha kıyı savunması yoksa veya sadece piyade silahı tehdidi varda tamam. Ama akkor veya akkor pulat olmadan kesinlikle kullanılmamalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here