Bugüne kadar hep Altay tankının zırhının açıklanmadığını ve sır olarak saklandığını söylüyorduk ve söylemeye de devam edeceğiz fakat bu yazımızda Altay projesinde önemli görevler yürütmüş kişilerden, Altay projesine danışmanlık etmiş veya Altay projesinde görev alan mühendisleri eğitmiş olan değerli hocalarımızdan almış olduğumuz bilgiler ışığında sizleri bildiğimiz, öğrenebildiğimiz kadarıyla Altay tankının ROKETSAN Kompozit Zırhı hakkında aydınlatacağız.

Altay tankının gövde zırhı NERA tabanlı olup NERA zırhı ise seramik ve bor karbür içermektedir. Üst gövdedeki açısız bölüm 800 mm’lik bir zırha sahip olup gövdenin altına inildikçe bu değer kademeli olarak 400 mm’ye kadar düşmektedir. Bunun sebebi sürücü pedallarının en alt kısımda olmasıdır. Bu bolgedeki zırh değerini arttırmak için sürücüyü geri almak yani tankı uzatmak, daha da ağırlaştırmak gerekmektedir ki Altay tankı 65 ton olup yeterince ağır bir tanktır ve buna ihtiyacı yok.

Zırh yapısı ise şu şekildedir: 50mm RHA+ 700mm seramik ve bor-karbür+ 50mm RHA

Bu şekilde olmasının sebebi bor-karbürün çok sert bir malzeme olduğu için çok kolay kırılıp çatlamasıdır. 2 adet çelik plaka arasına sıkıştırıldığında ise hem çatlamadan korunuluyor hemde bor-karbürün yüksek korunma etkisinden faydalanılıyor.

Yan gövde zırhı ise diğer tüm günümüz tanklarında olduğu gibi oldukça az.Arka gövde kısımında (motor bloğu) 30 mm’lik RHA ve önünde 20 mm’lik boşluklu etek zırh bulunmakta; reaktif zırh bulunan yan gövde zırhında ise boşluklu olarak yerleştirilen reaktif zırh (ROKETSAN ERA) + 60 mm RHA + yakıt deposu + 30 mm RHA bulunmaktadır. Hem reaktif zırh teknolojisinden hemde boşluklu zırh teknolojisinden yararlanılmaktadır. Bu bölgede zırh delici mühimmatlara karşı 500 ile 600 mm’lik efektif korunma sağlanmaktadır.

 

Altay tankı ön taret zırhı ise top kalkanı bölümünde 480 mm ve topun yan kısımlarında ise 1000 mm’lik bir zırha sahiptir. Top kalkanında 480 mm gibi oldukça az bir değere sahip olmasının sebebi ise diğer tüm modern tanklarda olduğu gibi stabilizasyondur. Daha ağır bir top kalkanı hareketli hedefleri vurmayı zorlaştıracağı için bu bölgede 480 mm’lik bir zırh bulunmaktadır. Yan kısımlarda ise 1000 mm’lik seramik ve bor-karbür esaslı NERA tabanlı bir kompozit zırh bulunmaktadır. 2 adet plastik içerikli seramik yapılı bloğun arasına bor-karbür sıkı bir şekilde yerleştirilerek bir plaka oluşturulmaktadır.Bu plakalar katmanlı ve boşluklu bir şekilde yerleştirilerek bir nevi katmanlı boşluklu zırh yani NERA elde edilmektedir. 13 mm çelik delme gücüne sahip tungsten içerikli zırh delici bir mühimmat testlerde 7 mm’lik bor-karbür zırhı delememiştir. Bor-karbür çeliğe oranla neredeyse 2 kat daha fazla koruma sağlamaktadır.

 

NERA zırhlar katmanlı boşluklu yapısı sayesinde yüksek patlayıcılı anti-tank mühimmatlarının (HEAT) kullandığı shaped-charged başlığın oluşturduğu jetin her bir plakadan geçtikçe bozunmasına ve sonunda ise jetin deliş gücünü kaybetmesini sağlamaktadır. Zırh delici mühimmatlara (APFSDS) karşı olarak da içerisinde bulunan bor-karbür yapı yüksek dayanıklılık göstererek delicinin yönünde küçük sapmalara yol açma, hız ve deliş gücü kaybetmesine hatta delicinin kırılmasına sebep olarak mürettebatı korumaktadır.

Altay tankının arka taret bölümü sadece 50 mm’lik bir çelik zırha sahiptir. Arka gövde zırhı ise 30 mm’lik bir çelik zırha sahiptir. Üst taret zırhı ise 150 mm’lik bir zırha sahiptir ki birçok modern tank olarak adlandırdığımız M1 Abrams ve Leopard2 serisindeki tanklar sadece 30-40 mm’lik bir zırha sahiptirler. Altay tankının daha yüksek bir zırha sahip olmasının sebebi ise A-10 Thunderbolt gibi tank avcısı uçaklardır. 30 mm’lik mühimmatlar atan A-10 uçakları 150 mm delebilmektedir fakat Altay tankına yaptıkları isabetler dik açıyla gelmediği sürece 150 mm’den daha az delecek ve Altay tankına zarar veremeyecektir.

Her yönüyle oldukça yenilikçi ve dayanıklı bir zırha sahip olan Altay tankı Güney Kore K2 tankından esinlenerek oluşturulmasına rağmen K2 Black Panther tankından çok daha iyi bir zırha ve korunmaya sahip. Leopard 2A4 zırh yapısına oldukça bir benzer, mükemmel bir yapıyı; yenilikçi, oldukça dayanıklı olan bor-karbür ile kullanarak zırhını oluşturmuştur.


Yazar:Yusuf METİN  Kaynak: SavunmaSanayiST.com – Kadir Koç

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here