Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır. Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılmış ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştır.

t-625 genel maksat helikopteri ile ilgili görsel sonucu

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.Ä°lgili resim

GÖKBEY Genel Maksat Helikopterinin ilk uçuşunu 2018 yılında gerçekleştirmesi planlanmakta olup, 2021 yılından seri üretime geçeceği öngörülmektedir. Bu kapsama prototipin üretim faaliyetleri, 2018 Ağustos ayında tamamlanmış ve testlere uygun hale gelmiştir.


GÖKBEY’in prototipinde ve seri üretimi yapılan birkaç adetinde  yabancı motor kullanılacak, Sonrasında ise TEI tarafından geliştirilen TEI TS-1400 Turboşaft motoru kullanıma alınacaktır. 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com – TUSAŞ

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here