Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 9 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmelerinde sona gelinmiş ve 27 Haziran 2016 tarihinde, Savunma Sanayii Başkanlığında düzenlen törenle Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır.

PARS 4×4 STA
KAPLAN-10 STA

İhale süreci proje kapsamında; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan ve yurtiçinde geliştirilmiş olan tanksavar füzeleri, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilecektir. Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 adet Tanksavar sistemi tedarik edilecektir. Modern Atış ve Komuta Kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilecek olan tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra, 7.62 mm makinalı tüfek ile teçhiz edilecektir. FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA projesi kapsamında paletli tip ve PARS 4×4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmeyi planlamaktadır.

Silah Taşıyıcı Araç ile ilgili görsel sonucu
STA projesi kapsamında KAPLAN-10 araçları FNSS, PARS 4×4 araçları ise FNSS’in %51 hissesinin sahibi olan Nurol Holding’e ait Nurol Makina tarafından üretilecektir. Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin’in Nurol Makina ziyareti esnasında Ejder YALÇIN 4×4 aracının yanında PARS 4×4 STA görülmüştür.

Silah Taşıyıcı Araç PARS 4X4 ile ilgili görsel sonucu

STA projesi kapsamında geliştirilecek olan amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, balistik ve mayın korumasına sahip olacak, zırhlı birliklerle ortak harekât icra edebilecek, modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ilerde doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayabileceklerdir. Tanksavar silah sistemi taşımaya yönelik olarak geliştirilecek araçlar, dünya ordularındaki benzerleri arasında en moderni olmakla birlikte, zırh korumalı hafif yapısıyla farklı görevlerde de kullanılabilecek platformlar olarak tasarlanmıştır.

Bu projede geliştirilen sistemlerin, tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçleri 2018 yılında tamamlanacak ve takip eden 2 yıl içerisinde (2019), 260 adet STA sistemi “milli ve yerli” üretimin örnekleri olarak K.K.K.lığı envanterine girecektir.


Ekleme: PARS 4×4 aracının başlangıçta olduğu gibi 4 fırlatma istasyonuna değil 2 fırlatma istasyonuna sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca testler esnasında Rusya Federasyonu üretimi 9M133 KORNET-E (AT-14 Spriggan) Anit-Tank Güdümlü Füze kullanılmıştır. K.K.K.lığı tarafından geçmiş dönemde verilen KORNET siparişi göz önüne alındığında muhtemelen STA, KORNET-E ve Roketsan OMTAS kullanacaktırlar.

Menzil: KORNET-E (5.5km), OMTAS (4km)

OMTAS ile ilgili görsel sonucu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here