Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan METEKSAN SAVUNMA üretimi MİLDAR Atış Kontrol Radarı, milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemdir. Bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. MİLDAR, Taarruz Helikopterleri üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler (UMTAS vb.) için silah angajmanı da yapabilmektedir.

METEKSAN MÄ°LDAR ile ilgili görsel sonucuMİLDAR, küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine sahiptir. Temel fonksiyonları olan hedef tespit, takip ve arazi profili oluşturma dışında, LPI (düşük algılanma olasılığı) özelliği, frekans atlama, ararken takip tapma (Track-While-Scan), çoklu hedef takibi yapabilme, ağır ve hacim açısından rakiplerine kıyasla minimal tasarıma sahip olma öne çıkan özellikleri arasındadır.

Ä°lgili resim

MİLDAR, 12km menzile kadar yer hedefleri (Tank, ZMA, ZPT, TTZA) ve 8km’ye kadar hava hedefleri (helikopter, İHA) için hassas açı ve menzil ayrışımı yaparken, hıza bağlı hedef tasnifi yapabilmektedir. Ayrıca muharebe esnasında helikopter üzerindeki silah sistemleriyle entegre olarak çalıştığında MİLDAR, helikopterin öldürücülük ve beka özelliklerini arttırmakta, muharebe sahasında helikopteri önemli bir kuvvet çarpanına dönüştürmektedir.

T-129 ATAK Taarruz ve Keşif Helikopterine entegresi tamamlanan MİLDAR, sağ kanatta kullanılabilmektedir, istenildiği taktirde farklı noktalara da entegre edilebilir durumdadır. Ayrıca TUSAŞ tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri (ATAK-2), gövde altında yenilenmiş (1/4 küçültülen) MİLDAR taşıyacaktır.

Hedef Tespit Takip

MİLDAR, hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. Pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabilmekte, aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve beka yeteneklerini arttırmaktadır.

Arazi Profili Oluşturma

Pilotların düşük görüş şartlarında emniyetli sefer yapabilmeleri için MİLDAR, üzerinde uçulacak arazinin topolojisini radar ekranında gösterebilmektedir. Bu kapsamda, 2.5km menzile kadar uçuş hattı üzerinde tehlike oluşturabilecek yükseltiler görüntülenmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here