2008-2012 yıllarında tasarlanan ve 2019 sonu – 2020 başı gibi seri üretime geçecek olan Altay Tankı, 10 senede teknolojik olarak geriye gitti mi? Hangi alanlarda geri kaldı? Prototip üzerinde geliştirmeler yapılıyor mu? gibi neredeyse hepimizin merak ettiği soruları bu yazımızda cevaplandırmaya çalışacağız.

İlk olarak güç grubundan bahsedelim. V12 tip 26 litre hacimde, transmisyon ile birlikte 5.5 metreküp hacim, 2 adet yüksek basınçlı turbo şarj ile beslenme, common-rail enjeksiyon sistemi, 5 ileri – 3 geri vites geçişine sahip olacaktır. İlk 250 tankta MTU V12 tip 1500 beygir multi-fuel motor kullanılacaktır. Yerli motor yetiştiği anda ise 1500+300 beygirlik yerli motora geçilecektir. 3.parti ile birlikte yerli motora geçiş yapılması bekleniyor. Tabi bu bilgiler muhtemelen değişiklik gösterecektir. Motor teknolojisinde gözle görülür bir yenilik olmadığından güç grubu olarak oldukça iyi durumda hatta yerli motor ile çok daha iyi olacak.

altay ana muharebe tankı güç grubu ile ilgili görsel sonucu

Ateş gücüyle devam edelim. Altay, BMC’nin üretim ortağı Rheinmetall’in L55 topunu kullanmaktadır ve MKE tarafından lisans altında Altay için üretilmektedir. Dünyada tartışmasız en iyi top olarak kabul görmektedir. Rheinmetall’in ürettiği en iyi mühimmat olan DM63(DM53A1) Kinetik Enerjili mühimmatı atacak olan Altay tankı, en iyi top ve ilk üretildiği tarihteki en iyi zırh delici mühimmatı kullanacak. Zırh delici mühimmatlarda Amerika M289A4 mühimmatına geçerek DM63’ün yerine zirveye otursa da aralarında büyük bir fark bulunmamaktadır. Eğer ki ABD’den M289A4 alımı yapacak olursak Altay tankı STANAG 4385 uyumlu mühimmat olan bu mühimmatı da atabilecektir. Ancak muhtemelen mühimmat işi MKE tarafından halledilecek.

altay ana muharebe tankı ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca ALTAY tankı, meskûn mahal ve ateş destek ihtiyaçlarına yönelik olarak uzaktan komutalı silah sistemi  (12.7 / 7.62 mm Makinalı Tüfek ve 40 mm Bombaatar) ve 7.62 mm kule makinalı tüfeğine de sahiptir. (ASELSAN SARP)

Atış Kontrol Sistemi olarak ASELSAN Volkan-3 kullanacak olan Altay tankı, Fransız Leclerc tankında bulunan en yüksek yüzdeye sahip atış kontrol sistemini yakından takip etmekte ve birinci sınıf atış kontrol sistemine sahip olduğunu göstermektedir. Sabit ve hareketli hedefleri gece-gündüz farketmeksizin yüksek isabetle vurabilmektedir.Volkan-3 sisteminin sürekli kendini geliştirdiğini ve diğer sistemlerde önemli etki yaratacak gelişme yaşanmadığı için atış kontrol sistemleri olarak da Altay çok iyi durumda.

ASELSAN VOLKAN-3 ile ilgili görsel sonucu

Altay tankının bekasına gelirsek; Roketsan Bor-Karbür esaslı kompozit zırha sahip Altay zırhını detaylı olarak açıklanmadığı için bilemiyoruz. Suriye’de sıkça gördüğümüz yangın çıkan Rus tanklarındaki gibi hidrolik sistem yerine elektrikli sistem kullanıldığı için çok büyük bir artı. Yeni NATO tankları da elektrikli kule sistemiyle üretiliyor. Altay bu konuda da en iyisine sahip. ALTAY’ın yüksek teknoloji ürünü yeni nesil komuta kontrol sistemi, muharebe sahasındaki taktik-lojistik durum bilgisinin, emir, mesaj ve alarmların; tüm muharebe unsurlarının kullanımına uygun olarak üretilmesi, işlenmesi ve dağıtılması fonksiyonlarını en etkin şekilde yerine getirmektedir. Komutan Kontrol Sistemi son teknoloji bir sistem olarak gözümüze çarpıyor.

bor karbür ile ilgili görsel sonucu

Aktif Koruma Sistemleri‘ne gelirsek; Altay tankının  sahip olduğu AKKOR Hard-Kill AKS sistemi Trophy HV, Iron Fist, Afghanit, AZUR gibi birinci sınıf sistemler arasında yer almaktadır. Testlerde oldukça yüksek bir başarı sergilemiştir. AKS sistemlerinde Amerika ve İsrail M1A2 tanklarının bazılarına Trophy radarı ve Iron Fist fırlatıcısı koymak konusunda anlaşma sağlayarak en iyi radara sahip Trophy radarını koruyarak ağır Trophy atıcısından kurtulup çok daha hafif olan Iron Fist atıcısına geçeceklerdir. Böylece oldukça büyük bir ağırlıktan kurtulmuş olacaklar. AKKOR sistemi de sürekli olarak başarı yüzdesini arttırmak amacıyla geliştirilmeye devam etmektedir. Altay tankı bu alanda da en iyisi olmasa da birinci sınıf bir sisteme sahiptir.

Ä°lgili resim

Altay’ın Reaktif Korumasına gelirsek; Altay tankında kullanılmak üzere Roketsan tarafından Roketsan ERA çalışılması yürütülmektedir. Ayrıca 2016 yılının sonlarında Roketsan ve Ukraynalı bir şirket Ukrayna’nın en iyi ERA’sı olan Nozh ağır sınıf ERA zırhını geliştirmek için anlaşmış ve çalışmalara başlamıştır. Bu çalışmadan da meyve alındığında Altay tankı oldukça iyi ERA zırhına sahip olacaktır. Motor bölgesini korumak için gerekli olan esnek katmanlı kafes ağı da yine Roketsan BKM tarafından üretilmiştir.

Ä°lgili resim

Reaktif zırh konusunda geliştirmeler devam etmekte ve zırhını tam olarak bilemiyoruz. AKS’lerde ise AKKOR sistemi zirveyi alabilmiş olmasa da birinci sınıf bir sistem olarak gözümüze çarpmakta. Bu alanlar dışında Altay Tankı her yönüyle zirveyi zorlayabilecek birinci sınıf bir tank olduğu kanaatine varmış bulunmaktayız.

altay tank ile ilgili görsel sonucuÖzetle: ALTAY Tankının bütün donanımları dolayısıyla ALTAY, sürekli gelişimini sürdürmektedir. Bundan ötürü teknolojisi eskimemiş aksine sürekli gelişimini sürdürmektedir. Envantere girdikten sonra da TSK’nın isterleri doğrultusunda gelişimini sürdürecektir.

Yusuf Metin

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here